top of page

Historia domu

Dom z duszą na Suwalszczyźnie - ponad 100 lat historii

Historia domu sięga początków XX wieku. To nie pomyłka - to miejsce pamięta czasy sprzed ponad 100 lat. W latach 60. ubiegłego wieku został odbudowany na starych fundamentach, zachowując architektoniczny charakter regionu Suwalszczyzny i Litwy.

 

Niegdyś tradycyjny dom rodzinny, teraz dom na wakacje dla kolejnych pokoleń. Położony niedaleko miasta Sejny, a jednak na uboczu. To tutaj możemy odkryć, czym jest Suwalszczyzna i litewskie pogranicze. Pachnące ziołami, łąką i czystym, surowym powietrzem. Podlaski 12 to agroturystyka nietypowa - cały dom na wyłączność wraz z przylegającą posiadłością. Wokół własne pola, las i daleko do innych zabudowań.

Dom pod adresem Podlaski 12 jest drewniany, ze starych bali, na podmurówce z podpiwniczeniem. Poznasz go z daleka: stoi na wzgórzu wśród lip i klonów. Elewacja z oddychającego, zdrowego drewna, regularnie konserwowanego dla zdrowia i urody. Takiego materiału dziś już nie dostaniesz - jak powiedział pewien fachowiec - drzewa pewnie były ścinane w odpowiedniej fazie księżyca. Okna tradycyjnie białe, otwierane na zewnątrz, trójdzielone. Wraz z oryginalnymi, mocnymi ramami zostały przez nas oszlifowane i pomalowane.

 

Podłogi o naturalnym wzorze drewna: cyklinowane i zaolejowane ekologicznym olejem lnianym. Można chodzić boso. Nowe ściany z pachnącej deski sosnowej i modrzewiowej, a stare - odrestaurowane - bielone ekologiczną farbą. Podobnie sufity. Część urokliwych mebli została zachowana po samodzielnym ich odnowieniu: najpierw oczyszczający szlif, a potem konserwacja naturalnymi środkami.
 

IMG_20190729_143142.jpg
bottom of page