top of page
Search

Spływ kajakowy na Suwalszczyźnie

Spływ kajakowy na Suwalszczyźnie: rzeka Czarna Hańcza.


Szukasz wyjątkowego sposobu na poznanie Suwalszczyzny? Dlaczego nie wybrać się na spływ kajakowy Czarną Hańczą? Od jeziora Wigry do wschodniej granicy Polski z Białorusią i Litwą, rzeka Czarna Hańcza wije się przez wspaniały krajobraz, który wygląda jak Hobbiton z Władcy Pierścieni. Jest egzotycznie, ale nie ekstremalnie - sami tego doświadczyliśmy. Zabierz swoje dzieci, a nawet psa - po drodze (a właściwie: po rzece) widzieliśmy wielu małych kajakarzy pod opieką rodziców, a także futrzastych, najlepszych przyjaciół ludzi.


W celu perfekcyjnej oragnizacji wycieczki, możesz nawet wynająć domek letniskowy na Suwalszczyźnie, bo to przecież będzie świetna baza wypadowa niedaleko miejsca rozpoczęcia podróży! Po długim dniu wiosłowania, będziesz mogła zrelaksować się przy ognisku, skosztować pysznego lokalnego jedzenia i cieszyć się różnymi atrakcjami.


Płynąc rzeką Czarna Hańcza będziesz miał okazję podziwiać wspaniałe krajobrazy - od falujących wzgórz i bujnych lasów po senne wioski i rustykalne gospodarstwa. Zwróć uwagę na dzikie zwierzęta - możesz nawet zobaczyć jelenie lub dziki! I koniecznie zrób kilka zdjęć po drodze, abyś mógła podzielić się swoimi wspomnieniami z rodziną i przyjaciółmi w domu. Nie zapomnij przywieźć z Suwałk czegoś specjalnego - może miodu lub wędzonej ryby!


Będzie co wspominać!


Jeśli szukasz wyjątkowego i niezapomnianego doświadczenia, spływy kajakowe na Suwalszczyźnie w Polsce albo na Litwie są świetnym pomysłem. Na początek polecamy Czarną Hańczę. Zaczynając spływ od jeziora Wigry, a kończąc w pobliżu wschodniej granicy Polski, poznasz ten piękny odcinek rzeki, który prowadzi przez wspaniałe krajobrazy przypominające ukochany przez fanów fantasy Hobbiton z powieści i filmów o Władcy Pierścieni. Koniecznie weź ze sobą przyjaciół, dzieci, psa i każdego, kto kocha przygodę!


 

Dlaczego agroturystyka na Suwalszczyźnie i spływy Czarną Hańczą?


Suwalszczyzna znajduje się w północno-wschodniej Polsce i oferuje idealne połączenie agroturystyki, eksploracji przyrody i aktywności na świeżym powietrzu. Rzeka Czarna Hańcza przepływa przez nią po płaskim terenie na długości ponad 100 km, co czyni ją idealnym miejscem dla kajakarzy o każdym poziomie umiejętności.


Spływ można rozpocząć od jeziora Wigry, znajdującego się na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a zakończyć w pobliżu wschodniej granicy Polski. Po drodze będziesz miał mnóstwo czasu na podziwianie wspaniałych krajobrazów - od gęstych lasów po łąki z pasącymi się zwierzętami - wszystko to podczas wiosłowania po spokojnych wodach.


Kiedy dotrzesz do celu po pokonaniu zakoli, możesz cieszyć się wszystkim, co dom na Podlaskach ma do zaoferowania. Czy to relaks przy ognisku, czy zwiedzanie okolicznych atrakcji takich jak zabytki lub urokliwe zakątki, jest jeszcze mnóstwo zajęć do wyboru podczas pobytu. Pływanie. Łowienie ryb. Ponadto, lokalne firmy oferują kajaki do wynajęcia, jak również wycieczki łodzią, dzięki czemu można odkryć więcej piękna tego obszaru bez konieczności wiosłowania samemu!


Suwalszczyzna znana jest z zapierającego dech w piersiach naturalnego piękna i jest domem dla wielu rzadkich gatunków ptaków i roślin. Znajduje się tu Wigierski Park Narodowy - obszar chroniony, na który składają się lasy, jeziora, torfowiska, rzeki, łąki i wiele innych parków z trasami idealnymi do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Region jest pełen stanowisk archeologicznych i atrakcji kulturalnych, takich jak kurhany Jaćwingów, stare kościoły, dworek Czesława Miłosza, Biała Synagoga w Sejnach. Oprócz pięknej scenerii, goście będą mieli dostęp do pysznych tradycyjnych potraw, w tym ryb z jeziora Wigry oraz miodu od lokalnych pszczelarzy.


Jak wygląda spływ Czarną Hańczą?


Przygodę z kajakami można rozpocząć na jeziorze Wigry, gdzie można wypożyczyć cały niezbędny sprzęt, a także zarezerwować przewodnika w razie potrzeby. Stamtąd wyruszysz w dół rzeki Czarnej Hańczy, aż do jej końcowego punktu w pobliżu wschodniej granicy Polski. Podczas podróży przez ten piękny obszar, będziesz miał okazję doświadczyć niezliczonych wspaniałych widoków i spotkań z dziką przyrodą po drodze. Nie docenialiśmy scenerii, którą ta część Polski ma do zaoferowania!


Wzdłuż tej trasy znajduje się wiele miejsc, w których można zatrzymać się na obiad lub przenocować pod gwiazdami. Możesz również odwiedzić niektóre z pobliskich wiosek lub wybrać się na wycieczkę w górę jednego z wielu dopływów wzdłuż trasy. Podczas spływu kajakowego uważaj na dzikie zwierzęta, takie jak bobry czy wydry!


Z Podlasek udajemy się do Maćkowej Rudy - około 20 minut na dojazd - i tam zaczynamy spływ. Odcinek od Wigier do Maćkowej zostawiamy na kolejny raz. Rzeka jest wystarczająco szeroka, by swobodnie manewrować kajakiem nawet nie będąc doświadczonym turystą. Lekki deszczyk od czasu do czasu zupełnie nie przeszkadza, a nawet dodaje uroku. Jak mawiał klasyk: mżawka mamży na przybrzeżnych wodach.


Następnie mijamy Budę Ruską. Ten odcinek jest dość spokojny (dla spragnionych wrażeń może wydać się nawet nieco zbyt monotonny), a leniwy nurt sprawia, że jego pokonanie zabiera trochę czasu. Głowne atrakcje to rozległe łąki i pastwiska oraz szumiące trzciny na brzegu. Gdy docieramy do Wysokiego Mostu, zaczyna robić się ciekawie, a rzeka prowadzi nas co raz bardziej krętym korytem. Najpierw odpoczynek na piaszczystej przystani. Brzegi są zalesione, a niskie, rozłożyste drzewa z gałęziami sięgającymi lustra wody przy odrobinie wyobraźni przypominają krainę z powieści J.R.R. Tolkiena albo meandry Amazonki i słynne liany w dżungli.


Na brzegu od czasu do czasu sprzedawcy zachwalają jagodzianki. Fakt - są pyszne. Rzeka wije się zacisznymi zakolami, czasami rozdwajając się na dwie części. Płyniemy w zagłębieniu terenu. Nagle niespodziewanie napotykamy polanę, a na niej śliczne, małe drewniane domki, to już prawdziwy Hobbiton!


Urok Shire towarzyszy nam, gdy płyniemy przez Gulbin, Studziany Las i Tartaczysko. Meandrujemy coraz bardziej. Jest dziko. Za nami już kika godzin trasy. Wysiłek umiarkowany, ale lekkie zmęczenie daje się we znaki. Przed Frąckami postój, a potem przepływamy pod mostem na Drodze nr 16. Dalej już zupełna egzotyka, ale tutaj kończymy wycieczkę. Jest tak pięknie, że resztę trasy do śluzy Rudawka zostawiamy na następny raz. Albo i dwa razy, bo napewno tu jeszcze będziemy wracać.


Agroturystyka na Suwalszczyźnie i kajaki


Suwalszczyzna, spektakularny region w północno-wschodniej Polsce, jest idealnym miejscem do zwiedzania kajakiem. Ze względu na wspaniałe krajobrazy i obfitość dzikiej przyrody, obszar ten został porównany do Hobbitonu z powieści i filmów J.R.R Tolkiena Władca Pierścieni. Rzeka Czarna Hańcza stanowi doskonałą okazję dla rodzin, aby doświadczyć agroturystyki w wyjątkowy sposób. Twoja przygoda może rozpocząć się nad jeziorem Bałędź, gdzie możesz zatrzymać się na Podlaskach 12, w domku letniskowym do wynajęcia, który oferuje zaciszne miejsce odpoczynku, gdy Twoja kajakowa podróż dobiegnie końca. Jeśli po wycieczce zostanie Ci energia, spędź czas wokół ogniska i skorzystaj ze wszystkiego, co Suwalszczyzna ma do zaoferowania!


Suwalszczyzna jest idealna dla agroturystyki, więc dlaczego nie skorzystać z tej okazji wynajmując domek letniskowy na czas spływu kajakowego? Te tradycyjne drewniane domki zapewniają wszystkie wygody, których potrzebujesz po długim dniu na rzece. Wystarczy, że przyjedziesz z kajakami czy rowerami, a resztą zajmą się przyjaźni mieszkańcy, którzy chętnie udzielą pomocy, gdy tylko będzie to możliwe. Nie tylko pomogą Ci upewnić się, że masz wszystko, co potrzebne do przyjemnego pobytu w ich pięknym regionie, ale także udzielą wielu wskazówek, gdzie znaleźć najlepsze trasy kajakowe. Większość turystów nie posiada własnego sprzętu - chyba jedynie zapaleni hobbyści - ale to żaden problem. Wypożyczalni kajaków i sprzętu wodnego jest mnóstwo i dostępność nie stanowi kłopotu nawet w szczycie sezonu.


Rzeka Czarna Hańcza, a także Marycha, Rospuda, Kanał Augustowski i rzeki litewskie, stanowią idealną scenerię dla niezapomnianego wypadu kajakowego zarówno z przyjaciółmi, jak i rodziną! Spektakularny krajobraz w połączeniu z komfortowym zakwaterowaniem i mnóstwem rozrywek sprawia, że jest to idealne miejsce dla każdego, kto chce uciec od codziennej rutyny i odkryć naturę w całym jej pięknie.


Dzięki zapierającemu dech w piersiach pięknu przyrody i mnogości zajęć na świeżym powietrzu dostępnych przez cały rok, nie ma lepszego miejsca niż Suwalszczyzna! Naszym hitem zeszłego sezonu był niezapomniany spływ kajakowy rzeką Czarna Hańcza. Cieszenie się przyrodą podczas spływu z rodziną i przyjaciółmi to gwarancja wspomnień, które pozostaną na zawsze. Jeśli więc szukasz ekscytującej przygody z pięknymi krajobrazami w połączeniu z przytulnym zakwaterowaniem po powrocie - zarezerwuj pobyt na Podlaskach 12 już dziś!

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page